Трійця – одне із дванадцяти головних православних церковних свят. Воно прославляє Пресвяту Трійцю – Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого. День Святої Трійці також ще називають Зеленими святами або П’ятидесятницею.
Свято Трійці нерозривно пов’язане з Великоднем, а отже – не має сталої дати. Щорічно воно відзначається у неділю, на 50-й день після Світлого Христового Воскресіння. Тому у православних християн це свято й має ще одну назву – П’ятидесятниця.
Оскільки Великдень у 2020 році відзначається 19 квітня, то у Святої Трійці дата святкування припадає на неділю, 7 червня.
У католицькій церкві, на відміну від православної, святкування П’ятидесятниці і Трійці розділене.Так, у християн західного обряду день Святої Трійці відзначають наступної неділі за П’ятидесятницею.
У 2020 році вони святкуватимуть Трійцю також 7 червня – це один із рідкісних випадків, коли збігаються дати свят у католиків та православних.
Вперше відсвяткувати Трійцю вирішили апостоли, які були учнями Ісуса Христа. Цим святковим днем апостоли хотіли увічнити велику подію – зішестя на них та Діву Марію Святого Духа. Назва свята означає єдність Святого Духа, Бога-отця і Бога-сина.
Відбулося це на п’ятдесятий день після Воскресіння Господнього. За біблійними переказами, під час молитви в Сіонській світлиці на Матір Божу та апостолів зійшов Святий Дух у вигляді благодатного вогню. Після цього апостоли раптово навчилися зцілювати і пророкувати, а також заговорили різними мовами, щоб проповідувати вчення Христа для народів світу.
Як всі християнські свята, Трійця включає елементи язичницьких ритуалів. У народі цей період, кілька днів з кінця травня по початок червня, називають ще “Зеленими святами”. Важлива прикмета Трійці – зелень в будинку.
Тиждень після свята називають Клечальним (бо молоді дерева і гілки називали “клечанням”). За традицією, треба прикрасити не тільки будинок, але й ворота і забори зеленими гілками і травами: м’ятою, мелісою, лепехою, чебрецем, волошками та ін. Все це збирають напередодні, а вранці несуть до церкви, щоб освятити простенькі букети.
Потім їх можна засушити і тримати в будинку – вважається, що вони оберігають від пpиcтpіту. Трави можна поставити у вази, розвісити по стінах, просто покласти на підвіконні.
Щоб прикрасити будинок на Трійцю підходять гілки дуба, берези, клена та липи. Однак не підходять осика і верба. Заборона на використання осики пов’язана з тим, що на цьому дереві, за легендою, пoвicився Іуда. Вербу не ламають, оскільки вона вже дала свої гілки у Вербну неділю.
У старі часи було прийнято вистилали підлогу у будинках стеблами аїру болотного. За повір’ям, у цей день аїр набуває магiчних властивостей: його люблять добрі дyхи, він очищає квартиру, зцілює. Заодно запашні трави – м’ята, чебрець, часник і інші – служили захистом від русалок, які, за легендою, в ці дні виходили з води і полювали на грішників.
У день Святої Трійці після служби прийнято відвідувати або запрошувати в гості близьких родичів і друзів, дарувати подарунки. Тому перед Зеленими святами господині проводять генеральне прибирання у будинку та на подвір’ї. Вони готують святкові частування, зокрема печуть хліб або коровай, аби порадувати своїх гостей найрізноманітнішими стравами. Після святкового обіду зазвичай влаштовувалися народні гуляння.
На Трійцю є традиція для дівчат рвати квіти і плести з них вінки. Ці вінки зберігали як обереги від русалок до Петрівки. У деяких регіонах України дівчата воpoжать на вінках: кидають в річку вінок і дивляться, куди він попливе. Якщо вінок попливе за течією – це до заміжжя. А якщо вінок приб’є до берега – значить, рік у дівках сидіти. Ну а якщо вінок тоне милий розлюбив.
Народні цілителі цього дня йдуть збирати трави. Вони вірять, що природа наділяє їх особливими чудодійними властивостями.
Прикмети та повір’я на Трійцю
– свататися на Трійцю – хороша прикмета. Подружнє життя буде щасливим і довгим;
– під час освячення букетів над ними треба трохи поплакати – сльози символізували дощ, необхідний для хорошого врожаю. Вважається, що цей освячений і оплаканий букет, якщо його засушити і поставити вдома, служить оберегом;
– в четвер після Трійці – “Ручалочuй Великдень”, коли русалки виходять з води. Купатися не рекомендується – залоскочуть. Цей день також вважається днем особливих пoмuнок за утoплeникaми і нехрещеними дітьми;
– дощ на Трійцю – до врожаю, до грибів, теплої погоди;
– Наступного дня після Трійці – Духів день. Працювати не слід, зате можна шукати скарби: у цей день пристойній людині земля подарує щось цінне.
Будьте в курсі подій разом з нами: https://www.4733.com.ua.