Право платника податку на податкову знижку

Смілянський відділ Головного управління ДПС у Черкаській області повідомляє, що згідно з пп. 14.1.170 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України - податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Податковим Кодексом.

Тобто, сума оподаткованого доходу фізичної особи може бути зменшена на суму податкової знижки, що призведе до зниження суми податку на доходи фізичних осіб.

Податкова знижка - це можливість повернути собі частину витрат сімейного бюджету, однак, як свідчить практика, не всі громадяни розуміють, як правильно користуватися такою пільгою.

Станом на 01.11.2020 3979 громадян задекларовали 11 млн гривень податку на доходи фізичних осіб до повернення. З початку року повернуто 10,6 млн гривень податку на доходи фізичних осібпо 3791 особі.

До основних витрат, які декларуються громадянами з метою отримання податкової знижки (передбачені у п.3 ст. 166 Податкового кодексу України), належать:

-частина суми процентів, сплачених за користування іпотечним кредитом;

-сума коштів або вартість майна, перераховані (передані) у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям;

-сума коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів освіти для компенсації вартості навчання;

-сума страхових платежів за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення;

-сума витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій;

-оплата державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини;

-сума коштів, сплачених у зв'язку з переобладнанням транспортного засобу;

-сплата видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом (у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним);

-сума коштів у вигляді орендної плати, фактично сплаченої платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи.

Передусім необхідно звернути увагу на те, що не вся сума витрат, здійснених протягом року, підлягає поверненню. На суму здійснених витрат зменшується база оподаткування. Відповідно, податок зменшиться на суму, що дорівнюватиме 18 відсотків від суми понесених витрат. Саме ці 18 відсотків від суми витрат і буде повернуто у разі правильного оформлення і подання декларації.

Декларацію з метою оформлення податкової знижки треба подати у податкові органи не пізніше 31 грудня року, наступного за звітним. Якщо право на отримання знижки не використане протягом року, на наступний рік воно не переноситься.

Отримувачем знижки може бути фізична особа, яка має доходи у вигляді заробітної плати. Тож, наприклад, самозайняті особи, суб’єкти підприємницької діяльності, особи, які отримують тільки пасивні доходи, права на отримання податкової знижки не мають, якщо поряд з такими доходами не отримують зарплату.

Також важливо, що сума витрат, які дають право на отримання знижки у звітному році, не повинна перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у вигляді заробітної плати – тобто ви не зможете отримати більше податку, ніж утримано із вашої зарплати.

Основні документи, необхідні для оформлення податкової знижки:

-копія паспорта;

-довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку;

-довідка про заробітну плату, отриману протягом звітного року;

-копії документів, що підтверджують сплату (квитанції, платіжні доручення тощо);

-документ, що підтверджує ступінь споріднення (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб), якщо витрати здійснено на користь члена сім’ї.

Новини компаній
17:00, 7 листопада