Власноруч зварене пиво може потішити чудовим смаком і ароматом унікального крафту. Безліч рецептів дає змогу відкрити для себе різноманітність сортів, а також відчути задоволення від процесу створення чогось особливого. Поціновувачі цього напою можуть налагодити вдома міні-пивоварню, використовуючи спеціальне пивне обладнання.
Як приготувати пиво вдома?
На кухні можна приготувати від 10 л живого пива. Для цього потрібен пивний набір - пивоварний солод, дріжджі. Загалом, пристосування можна зробити з підручних засобів, які включають герметичну ємність для бродіння із пластику, скла чи нержавіючої сталі, щільний затвор, сифонну трубку, чисті та стерильні ємності для розливу.
Але значно полегшує цей процес наявність заводського обладнання - домашньої міні-пивоварні. Вона складається з корпусу на 10, 20 або 50 л, клапана, сифона, карбонізуючого блоку, розливного крана і дисплея для відображення стану варіння. Такі агрегати зазвичай за розмірами не сильно перевищують кухонні комбайни, що дає змогу зручно розміститися в невеликому просторі. Автоматичні моделі не потребують багато зусиль, потрібно лише закласти всі складові й очікувати. Машина сама забезпечить усі умови згідно із заданими параметрами, а про просування повідомить на екрані.
Магазин "My-Beer" допоможе організувати домашній міні-завод із приготування пива, пропонуючи всілякі пристрої та аксесуари. Вибрати прилад для себе або для близьких від виробників Англії та США, допоможуть фахівці магазину. Це чудова можливість спробувати свої сили у створенні неповторного продукту.
Переваги приготування крафтового домашнього пива
Напій, який готувався своїми руками, буде повністю натуральним, без хімічних добавок, без консервантів. Традиційна технологія дасть змогу отримати нефільтроване і непастеризоване пиво. Якість і кількість використаних інгредієнтів повністю контролюються автором.
Для охочих спробувати своє виробництво, можна орієнтуватися на такі нюанси.
- Обов'язково стежити за стерильністю апарату, адже наявність бактерій провокує бродіння раніше визначеного терміну.
- Сусло кип'ятять тривалий час (світлий сорт вимагає кип'ятіння сусла не менше півтори години).
- Контролювати бродіння - дотримуватися рекомендованих температурних режимів і не пропустити завершення.
- Використовувати тільки чисту фільтровану воду, це впливає на смак.
Домашня пивоварня - найкраще придбання для любителів пива. Адже проста процедура варіння дає хороші результати навіть новачкам без досвіду. Можна насолоджуватися смачним напоєм, який з'явився своїми зусиллями.