іржа на груші

Ознаки та наслідки захворювання

Якщо на листках груші з’явилися жовто-помаранчеві або руді плями, а листя почало передчасно опадати, це свідчить про захворювання дерева. Іржа, грибкове захворювання, не тільки знижує врожайність, але й може призвести до загибелі дерева. Важливо своєчасно боротися з іржею та вживати профілактичних заходів для запобігання її появі.

Причини виникнення іржі

Патогенний грибок Gymnosporangium sabinae, що викликає іржу, спочатку вражає ялівець козацький, де зимою. Навесні та влітку грибок переміщується на грушу, детальніше перейдіть на посилання https://agrodream.com.ua/irzha-na-grushi-efektyvni-metody-likuvannya-ta-profilaktyka.html

Попри поширену думку, іржа завдає серйозної шкоди деревам. Заражена груша поступово уповільнює свій ріст, стає вразливою до інших хвороб і шкідників, а врожайність знижується до 50%. У деяких випадках дерево може зовсім перестати плодоносити.

Симптоми і розвиток хвороби

Перші симптоми іржі з'являються на листках груші одразу після цвітіння. Грибок потім поширюється на черешки, пагони і плоди. Влітку кількість уражених ділянок збільшується, а восени на зворотному боці листків утворюються вирости-ріжки з грибковими спорами, які повторно заражають ялівець, таким чином підтримуючи цикл розвитку іржі.

Методи боротьби та профілактики

Оскільки джерелом іржі є ялівець, лікувати потрібно обидві рослини. Спеціальних засобів для лікування ялівця немає, тому уражені гілки потрібно обрізати і спалити. На груші також слід зрізати уражені пагони та гілки, захоплюючи 5-10 см здорової деревини нижче від місця ураження. Обприскування - ефективний спосіб боротьби з іржею на груші, причому можна використовувати як хімічні засоби, так і народні методи:

Настій деревної золи

  • 1 кг золи залийте 20 л води, дайте настоятися 2 доби, процідіть і обробіть дерево.

Настій золи з господарським милом

  • 3 кг золи розчиніть у відрі води, доведіть до кипіння і проваріть 30 хвилин. Після охолодження, процідіть, додайте половину натертого шматка господарського мила, розбавте суміш водою у пропорції 1:5. Обприскуйте кожні 10 днів.

Содовий розчин з милом

  • 5-6 ст. л. соди залийте 10 л води, додайте 50 г натертого господарського мила. Після повного розчинення дайте настоятися 30 хвилин. Обприскуйте дерево після цвітіння раз на тиждень (три обробки буде достатньо).

Профілактика іржі

Щоб уникнути появи іржі, важливо проводити профілактичні обприскування ранньою весною, коли бруньки ще не розпустилися. Використовуйте 3%-ву бордоську рідину:

  • 300 г мідного купоросу розчиніть в 1-2 л гарячої води. В іншій ємності в 2-3 л холодної води розведіть 300-400 г вапна. Кожен розчин доведіть до об’єму 5 л, додавши холодну воду. Вапняну суміш процідіть і тонкою цівкою, помішуючи, влийте розчин купоросу. Отриманим розчином обробіть грушу 1-2 рази.

Застосування цих методів допоможе зберегти здоров'я вашої груші та забезпечити хороший врожай.

Висновок

Боротьба з іржею на груші вимагає комплексного підходу, який включає як лікування уражених дерев, так і профілактичні заходи. Важливо своєчасно виявляти симптоми захворювання та вживати необхідних заходів для його локалізації та знищення. Обприскування народними засобами може бути ефективною альтернативою хімічним препаратам, зберігаючи при цьому екологічність та безпеку для врожаю. Проте найкращим способом зберегти здоров'я груші є профілактика: регулярне обприскування бордоською рідиною навесні допоможе запобігти появі іржі та забезпечить стабільний і високий врожай. Дбайливий догляд та своєчасні заходи захисту дозволять вам насолоджуватися здоровими та плодовитими деревами протягом багатьох років.

Джерело: АгроМрія