Вирішення господарських справ турбує багатьох власників нерухомого майна, яке вони надають для оренди іншим особам. Оформлення позову можливе навіть за умови відсутності офіційного договору. Щоправда, у таких випадках знадобиться приділити більше уваги процесуальній підготовці та вчасно звернутися за допомогою до юристів. Проте стягнення заборгованості можливе, тому слід дізнатися більше про особливості звернень.

Що потрібно знати перед зверненням до суду?

Господарський процесуальний кодекс України містить відомості про випадки, коли власник нерухомості має право звернутися за відшкодуванням збитків. Щоб вчасно почати судовий розгляд справи, необхідно отримати відповіді на наступні запитання:

  • Чи є реальна можливість стягнути заборгованість? Власник, який зацікавлений у вирішенні справи на свою користь, має переконатися, що відповідач має нерухоме майно та/або гроші на відшкодування. У випадках, коли боржник може сплатити заборгованість, на його власність накладають арешт. У разі відсутності фінансової можливості розгляд справи може виявитися збитковим.
  • Чи настав термін виконання обов'язків? Власник майна має тільки 3 роки на оформлення позову та стягнення заборгованості. При цьому варто зважати на кілька моментів. Початок терміну виконання обов'язків визначають за датою невиконання зобов'язань. Якщо у договорі сторін не було вказано точний строк оплати, то для відповідності з чинним законодавством заборгованість не виникла. Розпочати відлік для відшкодування можна, надіславши листа боржнику з інформацією про претензію та рекомендованим терміном повернення.
  • Чи достатньо доказів для стягнення орендної плати? Вимоги до пакету доказів відрізняються залежно від статусу відповідача. Позов до фізичної особи розглядають у загальному суді, а перелік документів визначає Цивільний кодекс України. В інших випадках заявник діє згідно з Законом України «Про виконавче провадження».

Встановити можливість відповідача виплатити заборгованість можна, використовуючи Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Крім того, отримати інформацію від Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань не менш корисно. Завдяки електронній системі вдасться дізнатись про відкриті виконавчі впровадження, поточний статус підприємства (наприклад, банкрутство, стан припинення діяльності) тощо.

Розгляд справи проводять за присутності двох сторін та юридичних представників. Перед оформленням позову слід переконатися у тому, що відповідач зможе погасити заборгованість, термін виконання не закінчився, а у позивача є необхідні докази порушення господарського права.

Витрати, що пов'язані зі стягненням заборгованості

Звернутися до суду для відшкодування заборгованості можливо за умови, що боржник не погоджується сплачувати борг. Позивачу слід звернутися за консультацією, оскільки юрист допоможе виявити підстави для позову та підготувати докази. До початку розгляду ти справи власник нерухомості має сплатити судовий збір. Його розмір встановлений чинним законодавством.

Стягнення заборгованості у судовому порядку дозволяє захистити свої права та повернути борг протягом визначеного терміну. Допомога юристів необхідна, оскільки правильне оформлення позову та інформування боржника може бути безпідставно оскарженим. Натомість права позивача будуть захищені та доведені у суді.